ORCID

Justin Yifu Lin (Eds.): 0000-0003-0518-9829

Alojzy Z. Nowak (Eds.): 0000-0001-5382-6234

Files

Download

Download Full Text (1.9 MB)

Download Noty o Autorach (124 KB)

Download M. Morawiecki, Słowo wstępne (58 KB)

Download Wprowadzenie (91 KB)

Download A. Z. Nowak, Jaka przyszłość globalnej gospodarki? (155 KB)

Download K. Friedman, R. Taplin, Wolny handel czy niepohamowana promocja interesów narodowych i korporacyjnych? (192 KB)

Download H. Sander, Europa w nowej ekonomii globalnej (380 KB)

Download A. Sopoćko, Sekularne procesy strukturalne. Nieoczekiwane rezultaty (397 KB)

Download K. Ryć, Kontrola kapitału przeciw pułapce średniego dochodu (151 KB)

Download J. Yifu Lin, X. Wang, Państwo wspierające a rozwój gospodarczy: rola państwa w Nowej Ekonomii Strukturalnej (219 KB)

Download G. Jędrzejczak, H. Sterniczuk, Wykorzystanie Nowej Ekonomii Strukturalnej dla modernizacji i zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki (254 KB)

Download M. Górski, P. Chodnicka-Jaworska, Proces doganiania rozwoju gospodarczego krajów OECD oraz rola bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym procesie (237 KB)

Download B. Kozłowska-Chyła, Prawne otoczenie dla inwestycji zagranicznych w Polsce (160 KB)

Download M. Kurtyka, Czy można zamienić państwa w huby motoryzacyjnej innowacji? (198 KB)

Opis/Description

Niniejsza, druga już dwujęzyczna publikacja pt. New Structural Policy in an Open Market Economy (Nowa Polityka Strukturalna a ekonomia globalnego rynku) pod redakcją Justina Yifu Lina i Alojzego Z. Nowaka jest kontynuacją tematyki zaprezentowanej w książce wydanej w roku 2017 przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego pt. New Structural Economics For Less Advanced Countries (Nowa Ekonomia Strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych). Rozważania i badania wokół koncepcji Nowej Ekonomii Strukturalnej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zawdzięczamy w dużej mierze obecności w Polsce i na Wydziale jednego z jej teoretyków i twórców, Profesora Justina Yifu Lina, doradcy rządu chińskiego w zakresie rozwoju gospodarczego oraz wiceprezydenta i głównego ekonomisty Banku Światowego w latach 2008–2012.

Oddawana właśnie do rąk Czytelników publikacja składa się z dwóch części. Jej Redaktorzy uznali, że obecne dylematy rozwoju gospodarczego warto prześledzić wraz z procesami zachodzącymi w warunkach globalizacji. Już dziś wydaje się całkowicie uzasadnione, aby do rozwikłania wielu problemów występujących w skali globalnej poszukiwać nowych rozwiązań systemowych, a może i podjąć próbę refleksji nad potrzebą nowego ładu i bardziej sprawiedliwego porządku ekonomicznego na świecie. Wydaje się to zadaniem niełatwym, można rzec karkołomnym, ale próbować warto. Na pewno koncepcja Nowej Ekonomii Strukturalnej wychodzi naprzeciw wielu dylematom rozwojowym, ale również i wątpliwościom, np. dotyczącym skali, roli i charakteru zaangażowania państwa w procesy rozwoju gospodarczego.

ISBN

978-83-65402-93-6

Data publikacji/Publication Date

2018

Wydawca/Publisher

Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW

Miasto/City

Warszawa/ Warsaw

DOI

10.7172/978-83-65402-93-6.2018.wwz.11

Dyscypliny/Disciplines

Business | Social and Behavioral Sciences

Nowa Polityka Strukturalna w warunkach otwartej gospodarki rynkowej

Share

COinS