ORCID

Jakub Górka (Eds.): 0000-0003-3467-9624

Marcin Żemigała (Eds.): 0000-0001-7932-4275

Files

Download

Download Full Text (8.6 MB)

Download J. Górka, M. Żemigała, Przedmowa od redaktorów naukowych (130 KB)

Download A. Kowalik, Kwantyfikacja korzyści innowacyjnych zastosowań RegTech i SupTech w nadzorze finansowym (339 KB)

Download I. Tomecki, Modelowy schemat silnego uwierzytelnienia użytkownika w kontekście europejskiej dyrektywy PSD2 oraz polskiej ustawy o usługach płatniczych (300 KB)

Download P. Fyda, Analiza wybranych zagadnień personalizacji usług bankowych na przykładzie rynku polskiego (274 KB)

Download M. Bubicz, FinTech a nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Omówienie wybranych barier regulacyjnych (215 KB)

Download J. Wudkowski, Proces włączenia finansowego w krajach najsłabiej rozwiniętych – szanse i zagrożenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego (299 KB)

Download P. Jochymczyk, W. Wydmański, Cyfrowy pasażer i usługi Mobility as a Service a prawa pasażera i regulacje prawne aplikacji telemetrycznych na rynku kolejowym (295 KB)

Download L. Malinowska, Regulacyjne uwarunkowania zdalnego onboardingu klienta (AML) (219 KB)

Download A. Żądło, Prawne implikacje wykorzystywania sztucznej inteligencji w handlu algorytmicznym na rynku kapitałowym (220 KB)

Download K. Karwowski, Smocze kwanty. Chińska komputeryzacja w technologiach finansowych (206 KB)

Download A. Para, FinTech – student kontra finanse: analiza badania (852 KB)

Download Część druga (1.6 MB)

Opis/Description

Monografia naukowa poświęcona wybranym zagadnieniom związanym z nowymi technologiami w usługach finansowych (FinTech). Publikacja, jako jedna z niewielu, zawiera artykuły naukowe oraz krótkie artykuły popularnonaukowe opublikowane na stronie Facebook napisane wyłącznie przez studentów i absolwentów, wywodzących się z różnych ośrodków naukowych. Autorzy reprezentują głównie kierunki finansów, zarządzania, prawa i ekonomii. Publikacja na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL (CC BY 3.0 PL) (pełna treść wzorca dostępna pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode).

FinTech. Miscellaneous

Scientific monograph focused on selected issues related to new technologies in financial services (FinTech). The publication is one of the few to include scientific articles and short popular science articles published on the Facebook page written exclusively by undergraduates and graduates, coming from different scientific centers. The authors mainly represent the fields of finance, management, law and economics.

ISBN

978-83-235-5939-9

Data publikacji/Publication Date

2022

Wydawca/Publisher

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Sekcja Wydawnicza Wydziału Zarządzania UW

Miasto/City

Warszawa/ Warsaw

DOI

10.7172/978-83-235-5939-9.swwz.13

Słowa kluczowe/Keywords

RegTech, SubTech, innowacje, bariery regulacyjne, rynek finansowy, technologie finansowe, FinTech

Dyscypliny/Disciplines

Business | Business Intelligence | Social and Behavioral Sciences

Fragment recenzji/Review fragments

[…] FinTech jest przedmiotem zainteresowania na gruncie praktycznym i naukowym. […] Temat ten jest jednak bardzo szeroki a zmiany zachodzące na rynkach finansowych, w tym sektorze FinTech, są bardzo dynamiczne co sprawia, że konieczna jest bieżąca aktualizacja wiedzy z tego zakresu. Funkcję tę doskonale spełni recenzowana monografia. Ze względu na różne perspektywy ujęcia tematyki FinTech (finansowa, biznesowa, prawna) oraz zróżnicowany poziom prezentowanej treści może stać się interesującą pozycją literatury dla wielu grup czytelników. […] publikacja pt. „FinTech Miscellanea” pod redakcją Jakuba Górki i Marcina Żemigały […] stanowi cenne kompendium wiedzy na temat najnowszych zagadnień, wyzwań i zmian zachodzących w systemie finansowym, w tym sektorze FinTech. Jej publikacja przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy i budowania świadomości finansowej […]. […] Prezentowane artykuły różnią się podejściem badawczym, perspektywą i metodą badań (dostosowaną do przedmiotu badań,) ale łączy je dobre rozpoznanie prezentowanych zagadnień oraz dbałość o jakość i przejrzystość wywodu. Poziom merytoryczny prowadzonych rozważań jest właściwy dla tego typu publikacji i świadczy o dobrym przygotowaniu autorów referatów, będących przecież młodymi adeptami nauki.[…]. Dr hab. Joanna Błach, prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Finansów, Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych […] niewiele jest publikacji poświęconych aspektom regulacji innowacji finansowych oferowanych przez FinTech-y w sektorze bankowym. […] Opiniowana książka skupia się na tych obszarach regulacji, które są przedmiotem ożywionych dyskusji. Monografię cechuje unikalny skład autorów, którymi są studenci (licencjaci, magistrzy i doktoranci), a co ważne, reprezentujący różne kierunki i ośrodki naukowe w Polsce. […] […] Uznaję monografię za wartościową publikację, gdyż pokazuje ona, że na uczelniach krajowych jest wysoki potencjał w działalności Studenckich Kół Naukowych […] Korzyści odnosi wizerunkowo uczelnia oraz jej pracownicy, ponieważ poprawia się jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych i absolwenci lepiej będą przygotowani do działania w warunkach postępującej dynamicznej transformacji cyfrowej rynku finansów. Prof. zw. dr hab. Stanisław Kasiewicz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

FinTech. Miscellanea

Share

COinS