ORCID
Adam Doniec – 0000-0002-2401-2095
Files
Download Full Text (2.2 MB)
Opis/Description
Przedmiotem pracy jest prawna analiza norm regulujących stosowanie kar pieniężnych w unijnych i polskich postępowaniach z zakresu ochrony konkurencji pod kątem przestrzegania standardów ochrony praw człowieka. Podstawowy cel tej pracy stanowi odpowiedź na pytanie, czy w polskim i unijnym systemie stosowania kar pieniężnych za naruszenie prawa konkurencji respektowane są wymogi ochrony praw człowieka. Żeby odpowiedzieć na to pytanie autor przedstawia znaczenie i zakres wybranych praw człowieka, a następnie wskazuje (po krótkiej analizie norm regulujących stosowanie kar pieniężnych przez organy ochrony konkurencji), które elementy systemu stosowania kar pieniężnych w unijnym i polskim prawie konkurencji mogą potencjalnie zagrażać wybranym prawom. Analiza ta pozwala na wyciągnięcie wniosków, czy istniejące systemy stosowania kar pieniężnych w unijnym i polskim prawie konkurencji wymagają zmian i jak daleko idące powinny być to zmiany, żeby standardy ochrony wskazanych praw człowieka zostały spełnione. Przedmiotem analizy są następujące prawa człowieka: zasada pewności prawa, zasada równości, prawo do sądu, prawo do rzetelnego procesu i zasada ne bis in idem. W końcowej części pracy autor zastanawia się ponadto nad zasadnością kryminalizacji naruszeń prawa konkurencji.
ISBN
978-83-65402-14-1
Data publikacji/Publication Date
2016
Wydawca/Publisher
Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
Miasto/City
Warszawa/Warsaw
Słowa kluczowe/Keywords
kary pieniężne, ochrona konkurencji, ohrona praw człowieka, prawo polskie, prawo UE
Dyscypliny/Disciplines
Antitrust and Trade Regulation | Business Organizations Law
Sugestia cytowania/Recommended Citation
Doniec, A. (2016). Stosowanie kar pieniężnych w unijnym i polskim prawie konkurencji w świetle wymogów ochrony praw człowieka. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Sekcja Wydawnicza Wydziału Zarządzania UW. https://doi.org/10.7172/978-83-65402-14-1.2016.wwz.1
Fragment recenzji/Review fragments
„Praca stanowi bardzo interesujące studium poświęcone problematyce kar pieniężnych w prawie antymonopolowym w płaszczyźnie wymogów ochrony praw człowieka. Autor uwzględnił zarówno problematykę kar pieniężnych w polskim prawie, jak i w prawie unijnym. Opracowanie ma charakter wielostronny, autor porusza w pracy wiele ważnych zagadnień, w szczególności sporny charakter kar pieniężnych w prawie antymonopolowym oraz wiele fundamentalnych zasad prawa o znaczeniu dla funkcji gwarancyjnej prawa. Praca stanowi cenne źródło wiedzy nt. uregulowań prawnych i praktyki dotyczącej kar pieniężnych w prawie antymonopolowym w powiązaniu z takimi mianowicie zasadami, jak zasada pewności prawa, zasada równości prawa, prawo do sądu, zasada nie bis in idem, zasada rzetelnego procesu. Autor formułuje szereg krytycznych wniosków podkreślając brak dostatecznego zapewnienia – de lege lata – przestrzegania niektórych spośród tych zasad. W podsumowaniu opracowania opowiada się za kryminalizacją najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego. [...] należy podkreślić, że praca ta w pełni zasługuje na opublikowanie w formie książkowej.”
Prof. dr hab. Małgorzata Król-Bogomilska
Zakład Prawa Konkurencji Instytutu Nauk Prawnych PAN
„[...] monografia dotyczy problematyki ważnej zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Autor słusznie wskazuje, że w związku ze wzrostem w ostatnim czasie wysokości nakładanych kar pieniężnych oraz postępującą kryminalizacją praktyk antykonkurencyjnych, problem respektowania wymogów ochrony praw człowieka w unijnych jak i w krajowych postępowaniach z zakresu ochrony konkurencji staje się coraz bardziej palący. Monografia ta stanowi pracę nowatorską w zakresie objętej nią problematyki, w uwzględnionym w niej stanie prawnym i w zaproponowanym przez Autora ujęciu. Mimo ogromnego znaczenia praktycznego tej tematyki, nie była ona dotychczas przedmiotem tak kompleksowych badań. [...] Może ona być uznana za istotny wkład do dorobku doktryny prawa ochrony konkurencji. [...] w pełni zasługuje na opublikowanie drukiem i rekomenduję Wydawnictwu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego jej publikację.”
Prof. UwB dr hab. Anna Piszcz
Katedra Prawa Gospodarczego Publicznego Wydziału Prawa
Uniwersytetu w Białymstoku
DOI
10.7172/978-83-65402-14-1.2016.wwz.1