Determinanty i wyzwania w karierze informatyka ekonomicznego

Determinanty i wyzwania w karierze informatyka ekonomicznego

ORCID

Witold Chmielarz (Eds.): 0000-0002-9189-1675

Anna Sołtysik-Piorunkiewicz (Eds.): 0000-0002-7935-1377

Files

Opis/Description

Książka ta jest wynikiem badań nad świadomością i rozumieniem wiedzy na temat możliwości kariery informatyka w środowisku akademickim związanym z zarządzaniem procesami i projektami. Przywraca również pojęcie tzw. informatyka ekonomicznego, działającego głównie w obszarach analizy organizacji i logicznego projektowania rozwiązań informatycznych, a następnie ich testowania i wdrażania, co znajduje swoje odzwierciedlenie w metodach i ich implementacji w zarządzaniu procesami i projektami.

Publikacja stanowi przegląd najważniejszych problemów dotyczących stanu i kierunków rozwoju kariery informatyka, w różnych przekrojach oraz otoczenia infrastrukturalnego z nią związanego.

This book results from research into the awareness and understanding of IT career opportunities in process and project management academia. It also restores the notion of the so-called economic IT specialist, operating mainly in the organisational analysis and logical design of IT solutions, followed by their testing and implementation, reflected in the methods and their implementation in process and project management.

The publication provides an overview of the most important issues concerning the state and direction of the IT career, in various cross-sections, and the infrastructure environment associated with it.

ISBN

978-83-235-6445-4

Data publikacji/Publication Date

2024

Wydawca/Publisher

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Sekcja Wydawnicza Wydziału Zarządzania UW

Miasto/City

Warszawa/ Warsaw

DOI

10.7172/978-83-235-6453-9.swwz.23

Słowa kluczowe/Keywords

informatyk, kariera, zarządzanie systemami, projektowanie systemów, zarzadzanie projektami informatycznymi, serwisy internetowe, kobieta w zawodzie informatyka

Dyscypliny/Disciplines

Business | Social and Behavioral Sciences

Fragment recenzji/Review fragments

Recenzowana praca zbiorowa prezentuje unikalne, międzyuczelniane badania empiryczne, zrealizowane przez interdyscyplinarny zespół pracowników i pracownic naukowych, wywodzących się ze środowisk szeroko rozumianych nauk ekonomicznych, ale także – z polskiego środowiska informatyki ekonomicznej [...] wyróżnia się unikalnym podejściem i treścią [...]. Analiza treści monografii może przyczynić się do świadomego wyboru kierunków rozwoju indywidualnego studentek i studentów, a także do kreowania adekwatnych programów dydaktycznych przez wyższe uczelnie, zainteresowane przygotowywaniem oferty dydaktycznej, która jest adekwatna do obecnych realiów gospodarczych. Praca może także stanowić kompendium wiedzy oraz repozytorium pomysłów dla innych badaczek i badaczy procesów i zjawisk zachodzących na polskim rynku informatyki ekonomicznej w kontekście wyzwań strategicznych rozwoju gospodarki i społeczeństwa informatycznego. [...] praca zawiera treści, które mogą zainteresować m.in.: kadrę menedżerską przedsiębiorstw rozwijających się lub planujących rozwój w sferze MIS/IT/IS, kadrę administracyjną instytucji zajmujących się badaniami, analizą i modelowaniem rynku pracy, w szczególności w sferze rozwoju i wdrożeń nowych technologii, a także zarządzania projektami informatyzacji przedsiębiorstw i instytucji. Monografia może także stanowić źródło inspiracji badawczych lub wdrożeniowych dla osób zajmujących się tematyką: zarządzania projektami, rozwoju projektów e-zdrowia, równouprawnienia zawodowego płci, socjologów i osób specjalizujących się w badaniach rynku pracy.

prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Recenzowana monografia [...] w sposób bardzo trafny wpisuje się w nurt, ukazując szereg aktualnych problemów metodycznych i praktycznych związanych z karierą informatyka. [...] Monografia oferuje bogatą wiedzę na temat umiejętności nabywanych przez przyszłych pracowników w trakcie kształcenia, nie tylko informatycznego, jak również informację na temat ich aspiracji, oceny perspektyw i wymagań wobec przyszłych pracodawców. Wśród nich należy szczególnie wskazać: kadrę menedżerską przedsiębiorstw, kadrę administracyjną instytucji oraz instytucje zorientowane na rynek pracy.

Recenzowana praca w sposób wartościowy ukazuje badania zarówno nad świadomością i rozumieniem tematyki wyboru jak i rozwojem kariery informatyka w środowisku akademickim związanym z zarządzaniem procesami i projektami.

dr hab. inż. Jarosław Wątróbski, prof. US (Uniwersytet Szczeciński)

Determinanty i wyzwania w karierze informatyka ekonomicznego

Share

COinS