ORCID

Aneta Biernikowicz: 0009-0008-1590-1780

Files

Download

Download Full Text (4.4 MB)

Opis/Description

Monografia przedstawia nowatorskie podejście do zastosowania metod badawczych w teorii akceptacji technologii informatycznych. Autorka przybliża zastosowanie metod badań dyfuzji, wdrażania i wykorzystywania nowych technologii w organizacjach, istotnych dla asymilacji technologii na różnych poziomach. Szczególne miejsce w monografii zajmuje prezentacja czynników organizacyjnych determinujących zdolność do akceptacji i asymilacji technologii informatycznych w oparciu o wskazanie cech organizacji, które są istotne dla asymilacji technologii w organizacji. Publikacja na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL (CC BY 3.0 PL) (pełna treść wzorca dostępna pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode).

Assimilation of Information Technology in Organisations

The monograph presents an innovative approach to the application of research methods in information technology acceptance theory. The author takes a closer look at the application of research methods of diffusion, implementation, and use of new technologies in organisations, relevant to technology assimilation at different levels. A special place in the monograph is given to the presentation of organisational factors determining the ability to accept and assimilate information technology, based on the identification of organisational characteristics that are relevant to technology assimilation in organisations.

ISBN

978-83-235-6247-4

Data publikacji/Publication Date

2024

Wydawca/Publisher

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Sekcja Wydawnicza Wydziału Zarządzania UW

Miasto/City

Warszawa/ Warsaw

DOI

10.7172/978-83-235-6247-4.swwz.18

Słowa kluczowe/Keywords

asymilacja, akceptacja, TOE, technologie informatyczne, TRA, modele TAM i UTAUT, DOI, czynniki mezo- i metaorganizacyjne

Dyscypliny/Disciplines

Business | Social and Behavioral Sciences

Fragment recenzji/Review fragments

Zarządzanie cyfrową transformacją – na przestrzeni ostatnich kilku lat – stało się jednym z ‘najgorętszych tematów’ w obszarze nauk o zarzadząniu – zarówno w Polsce, jak i na świecie. W ten kontekst dobrze wpisuje się praca Autorki, prezentująca zagadnienie asymilacji technologii informatycznych w firmach. Warto podkreślić, że Autorka koncentruje się na poziomie organizacji (mezo) i na poziomie otoczenia (makro). […] Jej ujęcie zagadnienia asymilacji technologii informatycznych jest ciągle stosunkowo mało eksplorowane przez polskich i światowych badaczy. Potwierdza to analiza przeprowadzona przez Autorkę, a także analizy prowadzone niezależnie przez recenzenta. Pozwala to na sformułowanie wniosku, że praca ma charakter nowatorski. […] Jasny język, jednoznaczność sformułowań i wyciąganych wniosków to duża zaleta recenzowanej pracy. Mimo dużego ładunku informacji i złożoności materii, czyta się ją z zainteresowaniem.

Dr hab. Andrzej Sobczak
prof. SGH

Książka […] jest formą monografii przedstawiającą nowatorskie podejście do zastosowania metod badawczych w teorii akceptacji na potrzeby rozszerzenia kontekstu badań [nad asymilacja technologii – A.B.] o czynniki mezoorganizacyjne i metaorganizacyjne, co wyróżnia monografię na tle innych publikacji o tej tematyce. […] Monografia jest aktualna i bardzo dobrze opracowaną odpowiedzią na potrzeby wyjaśniania zjawisk zachodzących w organizacjach i szerzej w gospodarce, stąd w kręgu odbiorców powinni znaleźć się zarówno studenci, jak i badawcze z uczelni wyższych o profilu społecznym, ekonomicznym i technicznym, a także praktycy […].

Dr hab. inż. Anna Sołtysik-Piorunkiewicz
prof. UE

Asymilacja technologii informatycznych w organizacjach

Share

COinS