ORCID
Mateusz Chołodecki – 0000-0002-4043-1687
Files
Download Full Text (2.1 MB)
Opis/Description
Przedmiotem rozważań książki autorstwa dr. Mateusza Chołodeckiego jest kompleksowe przedstawienie modelu kontroli sądowej decyzji wydawanych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Model ten przewiduje, że kontrolę sądową decyzji wydawanych przez Prezesa UKE sprawują sądy administracyjne. Jednakże, od części decyzji tego organu (określonych enumeratywnie w art. 206 ust. 2, 2a i 2b Pr. tel.) przysługuje odwołanie do sądu powszechnego (Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Oba tryby kontroli sądowej różnią się od siebie zasadniczo. W związku z tym, w pracy autor analizuje podstawy prawne tego modelu w celu ustalenia, czy jest on jednorodny oraz na czym polegają istotne różnice w sposobach kontroli sądowej zastosowanych w omawianym modelu.
Kompleksowość książki M. Chołodecki polega ponadto na szerokim odwołaniu się do przepisów prawa UE (tzw. pakietu dyrektyw nowego podejścia) oraz zdefiniowaniu pojęcia decyzji regulacyjnej telekomunikacyjnego organu regulacyjnego. W zakresie prawa materialnego autor określił charakter prawny poszczególnych sprawa należących do właściwości Prezesa UKE.
Jest to pierwsze tak kompleksowe opracowanie tego zagadnienia. Swoimi wnioskami praca wykracza poza ramy regulacji rynku telekomunikacyjnego.
ISBN
978-83-63962-45-6
Data publikacji/Publication Date
2013
Wydawca/Publisher
Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
Miasto/City
Warszawa/Warsaw
Słowa kluczowe/Keywords
model kontroli sądowej, prawo UE, sądy administracyjne
Dyscypliny/Disciplines
Antitrust and Trade Regulation | Business Organizations Law | Law
Sugestia cytowania/Recommended Citation
Chołodecki, M. (2013). Kontrola sądowa decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Sekcja Wydawnicza Wydziału Zarządzania UW. https://press.wz.uw.edu.pl/cars_monographs/28
Fragment recenzji/Review fragments
Książka zawiera wielostronną analizę warunków sądowej weryfikacji decyzji Prezesa UKE, odwołującą się do wymogów prawa unijnego, badań porównawczych, dorobku teorii prawa administracyjnego, z uwzględnieniem orzecznictwa i doświadczeń praktycznych. Podstawę tej analizy tworzy przegląd decyzji o charakterze regulacyjnym i reglamentacyjnym podejmowanych przez ten organ. Autor zmierza do powiązania charakteru spraw rozstrzyganych przez Prezesa UKE ze specyfiką trybu kontroli sądowej sprawowanej przez sądy powszechne i sądownictwo administracyjne oraz przedstawia w tym zakresie ciekawe propozycje usprawnienia istniejącego systemu. Książka M. Chołodeckiego powinna zainteresować zarówno praktyków w sektorze telekomunikacyjnym, jak i organy odpowiedzialne za efektywność systemu sądowej kontroli decyzji administracyjnych.
Stanisław Piątek
Wydział Zarządzania UW
Monografia M. Chołodeckiego ukazuje sądową kontrolę decyzji UKE w szerokiej perspektywie uwarunkowań prawa europejskiego. Dzięki tej książce postrzegamy klasyczne pojęcia prawa w nowym świetle. Autor ukazuje niedostosowanie proceduralnych zasad rozstrzygania sporów w sektorze łączności elektronicznej do wymogów stawianych w dyrektywach unijnych. W rozprawie znajdujemy nie tylko dowody niespójności i niekonsekwencji obecnego „modelu”, lecz również konstruktywną propozycję uporządkowania kompetencji sądów, wyciągnięcia ich ze swoistej pułapki konstytucyjnej. To praca niezmiernie ważna dla przyszłości polityki legislacyjnej, znacznie wykraczająca swoim znaczeniem poza ramy zarysowane w tytule.
Waldemar Hoff
Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego