ORCID

Antoni Bolecki0000-0002-5329-1329

Files

Download

Download Full Text (1.7 MB)

Opis/Description

Monografia dr. Antoniego Boleckiego poświęcona jest rekonstrukcji stanowiska organów ochrony konkurencji („OOK”) wyrażanego w sprawach dotyczących wymiany informacji między konkurentami. Autor przeprowadził analizę ponad stu pięćdziesięciu spraw, szeregu wytycznych oraz poglądów wyrażanych przez OOK w kilkunastu jurysdykcjach. Okazuje się, że podejście wszystkich OOK do tej kwestii jest bardzo zbliżone. Drugorzędne różnice występują głównie między USA i UE. Zbliżone podejście poszczególnych OOK pozwoliło na wypracowanie uniwersalnego modelu służącego do oceny tego, kiedy w ocenie OOK wymiana jest dozwolona, a kiedy zakazana. W ocenie autora może on z powodzeniem być wykorzystywany w Polsce i w UE.

Główną przyczyną, dla której OOK postrzegają wymianę informacji jako antykonkurencyjną jest obawa, że doprowadzi ona do koordynacji działań konkurentów, albo co najmniej taką koordynację ułatwi. Z drugiej strony OOK są również skłonne dostrzegać w wymianie przejaw prokonkurencyjnej kooperacji.

W poszczególnych rozdziałach książki – bazując na konkretnych sprawach antymonopolowych – autor analizuje czynniki, które przesądzają o pierwszym lub drugim podejściu OOK. Całość zamknięta jest podsumowaniem, w którym naszkicowany został ogólny model analizy tego, kiedy porozumienia informacyjne będą zakazane, a kiedy dozwolone.

ISBN

978-83-63962-18-0

Data publikacji/Publication Date

2013

Wydawca/Publisher

Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Miasto/City

Warszawa/Warsaw

Dyscypliny/Disciplines

Antitrust and Trade Regulation | Business Organizations Law

Fragment recenzji/Review fragments

Przyjęcie przez Autora perspektywy praktycznej [...] pozwoliło na osiągnięcie rezultatów przede wszystkim o charakterze praktycznym [...] w postaci wypracowania przejrzystej i precyzyjnej metody analizy, która może być wykorzystana przez osoby odpowiedzialne za podejmowanie strategicznych decyzji w przedsiębiorstwie do oceny systemu wymiany informacji [...]. W istocie rzeczy rezultatów w sferze compliance. Są to niewątpliwie rezultaty bardzo cenne, nie tylko z perspektywy przedsiębiorstw, ale – pośrednio – także w interesie prawidłowego funkcjonowania rynku, warunkowanego zgodnym z prawem funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Wypełniając wyraźną lukę w literaturze polskiej, praca stanowi istotny wkład w dorobek nauki o zarządzaniu. [...] Ze względu na wysoką wartość poznawczą rozprawa powinna zostać opublikowana.

Dr hab. Anna Mokrysz-Olszyńska
prof. SGH

Jednym z najważniejszych pozytywnych elementów tej pracy jest bardzo dobra struktura tekstu, rozwijana logicznie od początku do końca, organizująca w sposób kompletny analizowany materiał. [...] Bardzo pozytywnie należy ocenić zastosowaną tu metodę opisu przypadków. Punktem wyjścia jest niewielka grupa przypadków, których prezentacja poprzedzona jest krótkim wprowadzeniem, ilustrującym zarazem intencje tego doboru i linię rozumowania prowadzącą do bardziej syntetycznych ocen. To samo ma miejsce w przypadku wyższego poziomu syntezy. [...] Praca A. Boleckiego w zasadzie nie ma słabych punktów, stanowi więc bardzo dobre, kompleksowe rozwiązanie problemu przedstawionego na wstępie. A jest nim określenie zakresu dopuszczalnej współpracy przedsiębiorstw w zakresie informacji rynkowej. [...] Ze względu na wysoką wartość utylitarną dla jednostek gospodarczych i organów regulujących system wytwarzania, wskazane byłoby też możliwie szybkie wydanie jej w postaci książkowej.

Prof. zw. dr hab. Andrzej Sopoćko
Wydział Zarządzania UW

Wymiana informacji między konkurentami w ocenie organów ochrony konkurencji

Share

COinS