Cele i zakres/Aims & Scope
1. iKAR. W 2012 r. CARS rozpoczął wydawanie periodyku pod nazwą internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny (iKAR). Posiada on własną szatę graficzną (layout) i funkcjonuje na specjalnej stronie internetowej https://press.wz.uw.edu.pl/. Jest wydawany w wersji elektronicznej (on-line); deklaracja taka znajduje się także na trzeciej stronie okładki każdego numeru. Numery iKAR od 1/2012 do 5/2018 zostały wydane także w wersji papierowej w nakładzie ok. 50–60 egzemplarzy.
2. Charakter. iKAR jest standardowym czasopismem naukowym, stawiającym sobie wysokie kryteria jakościowe. Kolegium Redakcyjne zapewnia, aby w każdym numerze znajdowała się taka liczba publikacji naukowych, jaka jest wymagana dla uznania go za „czasopismo naukowe”. Przynajmniej artykuły, które stanowią najważniejszy element czasopisma, podlegają procedurze recenzowania typu double-blind peer review (double-blind review process). Zgodnie z tą procedurą artykuły naukowe są poddawane ocenie przez dwóch niezależnych recenzentów spoza Kolegium Redakcyjnego i WZ UW, przy czym autorzy i recenzenci nie znają swojej tożsamości. Wszelkie inne publikacje w iKAR (przeglądy, glosy, recenzje, sprawozdania itp.) są poddawane recenzji wewnętrznej redaktora prowadzącego; mogą być wszakże poddane także recenzji zewnętrznej. Każdy artykuł (czasem także inne teksty) posiada tytuł, spis treści, streszczenie, słowa kluczowe, klasyfikację JEL w języku polskim i angielskim oraz numer ORCID autora. Zasady kwalifikowania lub odrzucania publikacji oraz formularz recenzencki, zawierający m.in. zestaw kryteriów oceny jakościowej (zbliżony do tego, który stosujemy w YARS), są udostępnione na stronie internetowej www.ikar.wz.uw.edu.pl. Wszystkie te zasady i kryteria mają zastosowanie w przypadku wszystkich numerów iKAR.
Zobacz szerzej
3. Zakres dyscyplinowy i tematyczny. iKAR jest otwarty na publikacje prawnicze i ekonomiczne oraz leżące na pograniczu tych dyscyplin i nauk o zarządzaniu czy nawet nauk technicznych. Dwa podstawowe obszary publikacji stanowią: (1) ochrona konkurencji (w tym zakaz praktyk ograniczających konkurencję i kontrola koncentracji) oraz (2) regulacje sektorowe. W iKAR mogą być jednak publikowane także teksty z obszarów pokrewnych z ochroną konkurencji (dotyczące np. pomocy państwa, przeciwdziałania naruszaniu zbiorowych interesów konsumentów i nieuczciwym praktykom rynkowym, zwalczania czynów nieuczciwej konkurencji polegających na utrudnianiu dostępu do rynku, relacji między ochroną konkurencji a prawem własności intelektualnej itp.). W publikacjach z obszaru regulacji sektorowych dominują teksty dotyczące sektorów infrastrukturalnych (infrastruktury technicznej); coraz częściej obejmują one także tematykę innych sektorów szczególnych (jak usługi audiowizualne, usługi finansowe czy przemysł farmaceutyczny). Artykuły naukowe (oraz inne teksty) nie tylko poruszają tematy polskie, ale mają często także wymiar unijny lub globalny (np. „Prawo konkurencji na świecie”).
4. Harmonogram wydawniczy. W ciągu roku ukazują się cztery numery czasopisma iKAR, z możliwością wydania dodatkowego numeru specjalnego. Są w nich publikowane artykuły i inne teksty zgłoszone przez autorów. Dobór i aktualność tematyki numeru każdorazowo jest określana w call for papers.
5. Struktura typowego numeru. Podstawową część każdego numeru iKAR stanowi kilka artykułów (poddanych procedurze double blind peer review). Ponadto, poszczególne numery iKAR mogą zawierać – wszystkie lub niektóre – części poświęcone:
a) prawodawstwu polskiemu i unijnemu, w tym analizom i komentarzom projektów aktów prawnych i ich nowelizacji b) praktyce decyzyjnej i orzeczniczej organów administracji i sądów, w tym ich przeglądom i glosom; c) piśmiennictwu, w tym recenzjom lub omówieniom publikacji o tematyce związanej z czasopismem; d) życiu naukowemu i profesjonalnemu środowisk zajmujących się wyłącznie lub m.in. problemami ochrony konkurencji i regulacji sektorowych, w tym sprawozdaniom z konferencji naukowych i innych wydarzeń.
6. Czytelnicy i autorzy. Z punktu widzenia czytelników, iKAR jest czasopismem naukowo-profesjonalnym, przeznaczonym nie tylko dla pracowników naukowych i studentów, ale także dla wszystkich członków środowiska prawników i ekonomistów zajmujących się problematyką ochrony konkurencji (antymonopolową) i regulacji sektorowych (regulacyjną). Z tego względu piszą w nim nie tylko pracownicy naukowi, ale także sędziowie, urzędnicy, adwokaci i radcowie prawni oraz konsultanci gospodarczy i menedżerscy. Łamy iKAR są udostępniane także dla prezentacji wyników badań studentów wydziałów prawa, ekonomii i zarządzania. Ponieważ iKAR jest publikowany po polsku i przeznaczony dla czytelników polskich, rzadko pojawiają się w nim autorzy z „afiliacją zagraniczną”. Jednakże, w każdym numerze na stronie https://press.wz.uw.edu.pl/ikar i wersji papierowej publikowane są także titles, table of contents, summaries, key words oraz JEL classifications, umożliwiające czytelnikom zagranicznym wgląd w kierunki dyskusji antymonopolowej i regulacyjnej w Polsce.
7. Rada Naukowa. iKAR jest czasopismem ogólnokrajowym. Dlatego jego Radę Naukową tworzą kierownicy uczelnianych katedr publicznego prawa gospodarczego, prawa europejskiego, mikroekonomii lub międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz kierownicy zakładów prawa konkurencji i ew. innych jednostek organizacyjnych działających na wydziałach prawa i administracji, ekonomii i zarządzania, które mają specjalizację sektorową.
Zobacz więcej na stronie: Rada Naukowa iKAR
8. Kolegium Redakcyjne. Kolegium Redakcyjne stanowią osoby zaproszone do współpracy przez wydawcę. W skład Kolegium Redakcyjnego wchodzą – obok redaktora naczelnego i jego zastępców (Prezydium Kolegium Redakcyjnego) – redaktorzy tematyczni (monitorujący określony dział tematyczny), redaktor statystyczny (kontrolujący poprawność stosowanych przez autorów metod statystycznych) i redaktor techniczny. Od 2014 r. kluczową rolę w iKAR pełnią tzw. redaktorzy prowadzący, odpowiedzialni za poszczególne numery iKARa. Redaktor językowy jest angażowany kontraktowo do każdego numeru iKAR.
9. Lista Recenzentów. Pierwsza „Lista Recenzentów” została opublikowana na koniec 2012 r. (w nr 1/2013); stanowiły ją osoby, które recenzowały artykuły do numerów 1–6/2012. „Lista Recenzentów” artykułów opublikowanych w każdym roku jest prezentowana corocznie
Zobacz więcej na stronie: Recenzenci artykułow
10. Zapora ghostwriting. W Kolegium Redakcyjnym zostały wprowadzone stosowne procedury przeciwdziałania tzw. ghostwriting i ghost authorship, mające zapewnić najwyższy stopień rzetelności naukowej czasopisma. Procedury te są dostępne na stronie https://press.wz.uw.edu.pl/ikar.
11. Licencja i downloading. Publikacja jest bezpłatna. Wszystkie teksty wydawane są na zasadzie otwartego dostępu i na licencji CC BY 4.0 (Creative Commons – Uznanie autorstwa) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl. Przesłanie tekstu na adres mailowy redaktora/redakcji oznacza zgodę na udostępnianie tekstu na tej licencji. Numer iKAR może być przez każdego zainteresowanego czytelnika ściągany (downloading) i/lub drukowany, zarówno w całości, jak i odrębnie w przypadku każdego artykułu lub innego tekstu. Teksty publikowane w iKAR będą też dostępne w referencyjnych (niezależnie od Wydawcy) i ew. innych (które wybierze Prezydium Kolegium Redakcyjnego) bazach danych. Aktualnie zawartość wszystkich numerów iKAR jest dostępna także w e-bibliotekach i bazach elektronicznych C.H. Beck Poland i Wolters Kluwer Poland.
12. Koszty i opłaty. Koszty wydawania numerów iKAR ponosi wydawca (WZ UW). Koszty wydawania poszczególnych numerów mogą być również pokrywane ze środków własnych CARS lub z dotacji podmiotów publicznych lub prywatnych, współpracujących z WZ UW i CARS. Żadne opłaty nie są pobierane ani od czytelników iKAR (pobierających treści), ani od autorów publikowanych w nim tekstów.
13. Współpraca instytucjonalna. Redakcja może współpracować przy przygotowaniu materiałów do publikacji w iKAR z organami administracyjnymi i sądami działającym w obszarze ochrony konkurencji i regulacji sektorowych lub z podmiotami prywatnymi.
14. Rejestracja i punktacja. iKAR jest indeksowany w Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN), Index Copernicus (IC), Central European Journal of Science and Humanities (CEJSH) i European Reference Index for the Humanities (ERIH) Plus. W latach 2015–2018 iKAR był umieszczony na Liście Czasopism MNiSzW (Lista B), uzyskując 5 pkt. W 2024 r. otrzymał 40 pkt w opublikowanym przez Ministra Edukacji i Nauki wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
1. iKAR. In 2012 CARS began publishing a periodical called the internet Antitrust and Regulatory Quarterly (iKAR). It has its own graphic design (layout) and operates on a dedicated website. It is published originally in an electronic (online) version; such a declaration is also present on the 3rd page of the cover of each issue. iKAR issues from 1/2012 to 5/2018 were additionally published in an impression of about 50-60 hard copies.
2. Nature. iKAR is a standard scientific journal with high-quality criteria. The Editorial Board ensures that each issue contains the number of scientific publications required to be considered a "scientific journal." At the very least, articles that constitute the most significant part of the journal are subject to a double-blind peer review process. Under this procedure, scientific articles are reviewed by two independent reviewers outside the Editorial Board and the UW GM, with the authors and reviewers not knowing each other's identities. All other publications in iKAR (reviews, glosses, reviews, reports, etc.) are reviewed internally by the managing editor; they may, after all, also be reviewed externally. Each article (sometimes also other texts) has a title, table of contents, abstract, keywords, JEL classification in Polish and English and author's ORCID number. The rules for qualifying or rejecting publications and the review form, which includes, among other things, a set of criteria for qualitative evaluation (similar to the one we use at YARS), are made available at our website. All of these rules and criteria apply to all issues of iKAR.
3. disciplinary and thematic scope. iKAR is open to publications in law and economics, as well as those at the intersection of these disciplines and management sciences or even technical sciences. The two primary areas of publication are: (1) antitrust (including antitrust and merger control) and (2) sector regulation. However, iKAR may also publish texts related to competition protection (concerning, for example, state aid, counteracting violations of collective consumer interests and unfair market practices, combating acts of unfair competition involving obstruction of market access, the relationship between competition protection and IPR, etc.). Publications in the area of sectoral regulation are dominated by texts on infrastructure sectors (technical infrastructure); increasingly, they also cover the topics of other specific sectors (such as "audiovisual services", "financial services", or "pharmaceutical industry"). Academic articles (and other texts) not only cover Polish topics but often have an EU or global dimension (e.g., "Competition Law in the World").
4. Publishing schedule. Four issues of the iKAR journal are published annually, with the possibility of an extra special issue. In them are published articles and other texts submitted by authors. The selection and topicality of the issue's subject matter are determined each time in the call for papers.
5. Structure of a typical issue. The fundamental part of each issue of iKAR consists of several articles (subjected to a double-blind peer review procedure). In addition, individual issues of iKAR may contain—all or some—sections devoted to:
a) Polish and EU legislation, including analyses and comments on draft legislation and its amendments;
b) decision-making and jurisprudence practice of administrative bodies and courts, including their
reviews and glosses;
c) literature, including reviews or discussions of publications on topics related to the journal;
d) the scientific and professional life of the communities dealing exclusively or, among others,
with antitrust and sectoral regulation issues, including reports on scientific conferences and other events.
6. Readers and authors. From the point of view of readers, iKAR is a scientific and professional journal intended not only for academics and students but also for all members of the legal and economic community dealing with antitrust (antitrust) and sector regulation (regulatory) issues. For this reason, it is written not only by academics but also by judges, civil servants, attorneys, and legal advisors, as well as economic and management consultants. The pages of iKAR are also made available for the presentation of research results of law, economics and management students. Since iKAR is published in Polish and intended for Polish readers, it rarely features authors with a "foreign affiliation." However, titles, table of contents, summaries, keywords and JEL classifications are also published in each issue on https://press.wz.uw.edu.pl/ikar and the paper version, allowing foreign readers to gain insight into the directions of the antitrust and regulatory discussion in Poland.
7. Scientific Council. iKAR is a national journal. Therefore, its Scientific Board is formed by the heads of university departments of public economic law, European law, microeconomics or international economic relations, as well as the heads of competition law departments and possibly other organizational units operating in the faculties of law and administration, economics and management, which have a sector specialization.
See more at - iKAR Scientific Board.
8. Editorial College. The Editorial College is composed of persons invited by the publisher. In addition to the editor-in-chief and his deputies (the Bureau of the Editorial College), the Editorial College includes thematic editors (who monitor a specific thematic section), a statistical editor (who controls the correctness of the statistical methods used by authors) and a technical editor. Since 2014, the iKAR has appointed lead editors responsible for specific issues. Each issue of iKAR is supervised by a contractually hired linguistic editor.
9. List of Reviewers. The first "List of Reviewers" was published at the end of 2012. (in issue 1/2013); it consisted of people who reviewed articles for issues 1-6/2012. "List of Reviewers" of articles published each year is presented annually.
10. Ghostwriting barrier. The Editorial Board has put in place appropriate procedures against ghostwriting and ghost authorship to ensure the highest degree of scientific integrity of the journal. These procedures are available from www.ikar.wz.uw.edu.pl.
11. Licensing and downloading. Publication is free of charge. All texts are published on an open-access basis and under a CC BY 4.0 (Creative Commons Attribution) license (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl. Sending the text to the editor's/editor's email address implies permission to share the text under this license. An issue of iKAR may be downloaded to one's mailbox (downloading) and printed by any interested reader, either in its entirety or separately for each article or other text. Texts published in iKAR will also be available in reference databases (independently of the Publisher) and possibly others (chosen by the Presidium of the Editorial Board). Currently, the contents of all issues of iKAR are also available in the e-libraries and electronic databases of C.H. Beck Poland and Wolters Kluwer Poland.
12. Costs and fees. The publisher (FOM UW) is responsible for covering the costs of publishing iKAR issues. The costs of publishing individual issues of iKAR may also be covered by CARS's funds or donations from public or private entities cooperating with FOM UW and CARS. There are no fees for readers or authors of iKAR.
13. Institutional cooperation. The Editorial Board may cooperate with administrative bodies, courts operating in the field of antitrust and sectoral regulation or with private entities to prepare materials for publication in iKAR
14. Registration and scoring. iKAR is indexed in the Polish Scientific Bibliography (PBN), Index Copernicus (IC), Central European Journal of Science and Humanities (CEJSH) and European Reference Index for the Humanities (ERIH) Plus. Between 2015 and 2018, it was included in the List of Journals of the Ministry of Science and Higher Education (List B), earning 5 points. In 2024, it received 40 points in the list of scientific journals and peer-reviewed materials from international conferences published by the Minister of Education and Science.