-
Rynek kapitałowy- regulacje i fundamenty
Teresa Czerwińska and Alojzy Z. Nowak
Mamy nadzieję, że jak w przypadku poprzednich czterech monografii z serii Rynek Kapitałowy, także piąta stanie się inspiracją do pogłębionej refleksji naukowej w tematyce polskiego rynku kapitałowego. Od kilku lat pojawia się również szansa, że oceny i wnioski wynikające z analiz zwartych w artykułach mogą również służyć praktykom podejmującym różnego rodzaju decyzje inwestycyjne. Polski rynek kapitałowy oparty na trafnych regulacjach i zdrowych fundamentach ekonomicznych jest bardzo ważnym składnikiem rozwoju polskiej gospodarki.
-
System finansowy w multiperspektywie
Jakub Górka
Księga jubileuszowa z okazji siedemdziesiątych urodzin Profesora Mariana Górskiego.
-
Opowiadania zebrane. Księga z okazji Jubileuszu 70. urodzin Profesora Andrzeja Sopoćko
Renata Karkowska and Katarzyna Niewińska
Księga z okazji Jubileuszu 70. urodzin Profesora Andrzeja Sopoćko.
-
Almanach Świętokrzyski, tom III, Świętokrzyski obszar rynków finansowo-ubezpieczeniowych oraz jego rola inwestycyjno-ochronna w procesie uprzemysłowienia regionu
Alojzy Z. Nowak, Stanisław Nowak, and Jerzy Jagodziński
Niniejszy, trzeci tom Almanachu Świętokrzyskiego, zatytułowany Świętokrzyski obszar rynków finansowo-ubezpieczeniowych oraz jego rola inwestycyjno-ochronna w procesie uprzemysłowienia regionu, stanowi przykład zainteresowania środowisk autorskich i regionalistów, opisaniem i ekspozycją historii regionu, od strony tworzenia się i funkcjonowania rynków kapitałowych i ubezpieczeń oraz ich roli w gospodarczym rozwoju Ziemi Świętokrzyskiej.
-
New Structural Policy in an Open Market Economy
Justin Yifu Lin and Alojzy Z. Nowak
The second publication we present to our Readers – Polish as well as foreign – is intended to stimulate discussion about the subjects it considers. Many views and arguments put forth in it deserve just this – taking up and discussing to contribute deepened and diversified perspectives. The topic of the present condition and prospects for globalizations are the perfect example of this. It is absolutely worthwhile to analyze the assumptions and define potential benefits from the New Structural Economics, along with the possibilities of applying its guidelines in countries wishing to make better progress in catching up with the most advanced economies. The book also contains firm and justified statements about the opportunities and impulses for the development of Poland. While it is mainly addressed to scholar environment, it would be very important and desirable for the book to also find its way to broader groups of readers.
-
Nowa Polityka Strukturalna w warunkach otwartej gospodarki rynkowej
Justin Yifu Lin and Alojzy Z. Nowak
Niniejsza, druga już dwujęzyczna publikacja pt. New Structural Policy in an Open Market Economy (Nowa Polityka Strukturalna a ekonomia globalnego rynku) pod redakcją Justina Yifu Lina i Alojzego Z. Nowaka jest kontynuacją tematyki zaprezentowanej w książce wydanej w roku 2017 przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego pt. New Structural Economics For Less Advanced Countries (Nowa Ekonomia Strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych). Rozważania i badania wokół koncepcji Nowej Ekonomii Strukturalnej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zawdzięczamy w dużej mierze obecności w Polsce i na Wydziale jednego z jej teoretyków i twórców, Profesora Justina Yifu Lina, doradcy rządu chińskiego w zakresie rozwoju gospodarczego oraz wiceprezydenta i głównego ekonomisty Banku Światowego w latach 2008–2012.
Oddawana właśnie do rąk Czytelników publikacja składa się z dwóch części. Jej Redaktorzy uznali, że obecne dylematy rozwoju gospodarczego warto prześledzić wraz z procesami zachodzącymi w warunkach globalizacji. Już dziś wydaje się całkowicie uzasadnione, aby do rozwikłania wielu problemów występujących w skali globalnej poszukiwać nowych rozwiązań systemowych, a może i podjąć próbę refleksji nad potrzebą nowego ładu i bardziej sprawiedliwego porządku ekonomicznego na świecie. Wydaje się to zadaniem niełatwym, można rzec karkołomnym, ale próbować warto. Na pewno koncepcja Nowej Ekonomii Strukturalnej wychodzi naprzeciw wielu dylematom rozwojowym, ale również i wątpliwościom, np. dotyczącym skali, roli i charakteru zaangażowania państwa w procesy rozwoju gospodarczego.
-
Rynek kapitałowy - szanse i bariery
Teresa Czerwińska and Alojzy Z. Nowak
Najnowsza, czwarta z kolei publikacja wydana przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego jest kontynuacją badań nad rynkiem kapitałowym, zaprezentowanych w trzech poprzednich pracach. Tematyka zamieszczonych artykułów w istotnym stopniu nawiązuje do zawartości tematycznej ostatniej publikacji.
-
Polish systems of innovations – trends, challenges and policies
Krzysztof Klincewicz and Magdalena Marczewska
The book presents an overall analysis of the Polish sysytem of innovations. It elaborates on key actors in the R&I system, identifies main challenges that Polish system of innovations faces nawadays and assesses the policy response. The wide range of topics covered by the book include: structure of the economy, business environment, market creation and stimulation, public sector innovations, civil society innovations and recent developments in the Polish innovation policy.
-
Polski obszar europejskich rynków finansowo- ubezpieczeniowych Anno Domini 2017
Alojzy Z. Nowak, Stanisław Nowak, and Jerzy Jagodziński
Praktyka gospodarczo-społeczna spełnianego obecnie w większej części Europy modelu gospodarki neoliberalnej, uwolniona poprzez procesy globalizacyjne od obowiązku stosowania zasady zysku sprawiedliwego, niebezpiecznie zmierza w kierunku maksymalizacji zysku bogatych kosztem biedniejszych. Prowadzi to nieuchronnie do kryzysów – także społecznych i migracyjnych. Procesom tym towarzyszy z reguły odstępowanie strony silniejszej stosunków społeczno gospodarczych od wypracowanych przez wieki umów społecznych zabezpieczających system świadczeń socjalnych w zamian za nierówny podział wypracowanych w procesach produkcji dóbr i usług – zysków. Dotyczy to również rynków kapitałowych oraz ich historycznie ukształtowanych zasad spełniania usług. Dla sfery rynku ubezpieczeń oznacza to również uchylenie się od stosowania obowiązków wypływających z funkcji i zasad ubezpieczeniowych, co prowadzi do powstawania i potęgowania się sprzeczności interesów stron stosunków ubezpieczenia. Te sprzeczności ujawniły się również w polskim modelu ubezpieczeń gospodarczych i społecznych, realizowanych w ostatnim ćwierćwieczu panowania zasad gospodarki neoliberalnej (także w zakresie ubezpieczeń rentowych i emerytalnych). Postępująca globalizacja rynków finansowo-ubezpieczeniowych, której towarzyszy nierówny podział dochodów wypracowanych, jest tu niestety wyraźnie wiodąca.
-
Polityka w regionach w warunkach globalizacji
Alojzy Z. Nowak and Kazimierz Ryć
W niniejszej monografii autorzy zajmują się niektórymi z problemów, którym powinna przeciwdziałać i zaradzić polityka monetarna i fiskalna po stronie zarówno popytu, jak i podaży. Chodzi o politykę podażową w ujęciu horyzontalnym oraz wertykalnym i sektorowym. Są to bowiem problemy Unii Europejskiej jako całości,jak też poszczególnych rządów krajów członkowskich oraz samorządów regionalnych i lokalnych.
-
Przedsiębiorczość w teorii i badaniach. Perspektywa młodych badaczy
Agnieszka Postuła and Marcin Darecki
Monografia, którą przekazujemy w Państwa ręce jest publikacją złożoną, ukazującą wielowątkowość zagadnienia, jakim jest przedsiębiorczość. Przedstawione zostały w niej zarówno kwestie związane z ludźmi, ich zachowaniami, postawami, jak i uwarunkowania finansowe ekonomiczne, systemowe i strategiczne, nierozerwalnie łączone z przedsiębiorczością. Przede wszystkim prezentuje ona podejście młodych badaczy – perspektywę doktorantów, których spojrzenie na przedsiębiorczość jest świeże i aktualne. Teksty dotyczą tematów starszych, ale wciąż ważkich dla nauk o przedsiębiorczości, ale też zjawisk nowych, nie do końca jeszcze wyeksplorowanych i opisanych.
-
Nowa Ekonomia Strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych
Justin Yifu Lin and Alojzy Z. Nowak
„[…] dzieło stanowi jedną z pierwszych prac na polskim rynku wydawniczym poruszającą niezwykle ważne, aktualne i jednocześnie ciekawe zagadnienie dotyczące możliwości wykorzystania nowych koncepcji rozwoju ekonomicznego – w tym przypadku tzw. Nowej Ekonomii Strukturalnej […] – w debatach nad obecnym i przyszłym stanem gospodarki naszego kraju. Do podstawowych zalet tej książki należy zarówno sposób ujęcia przedstawianej w niej problematyki, jak i zestaw kompetentnych Autorów […]. Prowadzone przez nich analizy mają tym większą wartość, że obejmują także szerszą problematykę dotyczącą głębokich przemian zachodzących w obecnym, zglobalizowanym świecie, w którym dochodzi do wyraźnego załamania czy wręcz upadku dotychczasowych globalnych paradygmatów rozwojowych”.
Profesor Dariusz Milczarek
-
Przedsiębiorczość. Studia przypadków
Agnieszka Brzozowska, Igor Postuła, and Paweł Kłobukowski
Niniejsza książka odnosi się do różnych aspektów przedsiębiorczości, w różnych dziedzinach życia w tym do działań przedsiębiorczych, wymagających wykorzystania wiedzy z poszczególnych dyscyplin naukowych. Autorami poszczególnych studiów przypadków (casów) są głównie pracownicy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentujący różne dyscypliny naukowe, tj. w szczególności zarządzanie, marketing, finanse, rachunkowość, prawo oraz psychologię. Każdy ze studiów przypadków może być wykorzystany na zajęciach lub tez do samodzielnych rozważań nad przedsiębiorczością i problemów związanych z prowadzeniem firmy.
-
Mobilne aspekty technologii informacyjnych
Witold Chmielarz
Jeszcze kilka lat temu powiedzenie, że najbardziej spektakularnie rozwijającym się zjawiskiem w zastosowaniach informatyki będzie zjawisko mobilności budziłoby powszechne zdziwienie. Obecnie jest jednym z najczęściej wymienianych trendów rozwoju systemów informatycznych, a liczba artykułów i publikacji na ten temat zaczyna rosnąć lawinowo. Włączając się w ten nurt, chcieliśmy w jednym miejscu zaprezentować nasze przemyślenia i badania na temat tego zjawiska.
-
Rynek kapitałowy- efektywność i ryzyko
Teresa Czerwińska and Alojzy Z. Nowak
Publikacja jest kontynuacją badań nad rynkiem kapitałowym, zaprezentowanych w dwóch wydanych przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego monografiach (pt. Rynek kapitałowy wobec wyzwań dekoniunktury (2014) oraz Inwestowanie na rynku kapitałowym- rynek po kryzysie (2015). Ze względu na zaprezentowane tematy niniejsza monografia została podzielona na dwie uzupełniające się części: pierwszą, dotyczącą efektywności informacyjnej rynku kapitałowego oraz drugą, w której podjęta została problematyka strategii i instrumentów rynku kapitałowego.
-
Zarządzanie, organizacje i organizowanie – przegląd perspektyw teoretycznych
Krzysztof Klincewicz
Autorzy niniejszej książki oferują przegląd najważniejszych koncepcji teoretycznych i perspektyw badawczych w nauce o zarządzaniu. Zakres publikacji obejmuje podejścia wykorzystywane w badaniach nad zarządzaniem, organizacjami i procesami organizowania, nazywanych odpowiednio: nauką, teorią, podejściami lub koncepcjami. Wprowadzenie w tytule książki pojęć organizacji i organizowania przywołuje ważne współcześnie rozróżnienie pomiędzy organizacją w znaczeniu rzeczowym, będącą przedmiotem analiz instytucją lub przedsiębiorstwem, a procesami organizowania, obejmującymi nadawanie sensu, współdziałanie i zmienianie rzeczywistości społecznej. W poszczególnych rozdziałach autorzy analizują literaturę przedmiotu, sięgając zarówno do dorobku badaczy, jak i wkładu, który wnieśli praktycy zarządzania: menedżerowie i konsultanci. Książka łączy koncepcje z obszaru zarządzania z dorobkiem pokrewnych dyscyplin naukowych. Może stanowić dobry punkt wyjścia dla pogłębionych studiów literaturowych poprzez wskazanie najważniejszych teorii, modeli i autorów w każdym z omawianych obszarów, jak również krytyczne spojrzenie na dorobek poszczególnych nurtów badawczych.
-
Rola odnawialnych źródeł energii w rozwoju społeczno- ekonomicznym kraju i regionu
Alojzy Z. Nowak, Mariusz Szałański, and Władysława Zborowska
Oddajemy do Państwa dyspozycji ósmą już monografię poświęconą problemom Mazowsza, wydaną przez Wydawnictwa Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Temat przewodni tego opracowania to „Rola energii odnawialnej w rozwoju społeczno-ekonomicznym kraju i regionu”. Tematyka obecnej monografii koncentruje się na prezentacji wyników badań pracowników Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczących stanu i perspektyw rozwoju odnawialnych źródeł energii w kontekście uwarunkowań międzynarodowych, krajowych oraz regionalnych. Sektor OZE w Polsce jest na etapie wstępnego rozwoju w porównaniu z czołowymi krajami Unii Europejskiej, należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach dynamika wzrostu energii produkowanej z odnawialnych źródeł wyraża się już kilkunastoprocentowym udziałem w produkcji energii całkowitej.
-
Polski rynek ubezpieczeń na tle kryzysów społeczno-gospodarczych
Stanisław Nowak, Alojzy Z. Nowak, and Andrzej Sopoćko
Zadaniem sektora ubezpieczeniowego jest stabilizacja gospodarki, zarówno w sferze przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych. Nie jest jego celem eliminacja ryzyka, bo wówczas rozwój nie byłby możliwy, jednak takie go ograniczenie, by nieprzewidywalne wydarzenia nie zagroziły stabilności systemu, zarówno w skali lokalnej, jak i krajowej oraz regionalnej.
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność ubezpieczeniową dość gładko przetrwały ostatni globalny kryzys finansowy, nie ze względu na niezmienność swojej postaci, ale wręcz przeciwnie- ze względu na stałe dostosowywanie się do zmieniającej się rzeczywistości. Ta książka ma opisać ten proces i wskazać wyzwania jakie stoją przed sektorem ubezpieczeniowym.
-
Segment osób w wieku 65+ w Polsce Jakość życia – Konsumpcja– Zachowania konsumenckie
Tomasz Zalega
Niniejsza publikacja ma na celu uchwycenie procesu starzenia się populacji w ujęciu mikro- i makroekonomicznym. Jej aplikacyjnym walorem jest analiza ciekawych informacji uzyskanych od badanych seniorów będących słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) oraz uczestniczących we wspólnotach parafialnych. Badanie osób w wieku 65+ zrealizowane zostało przez autora monografii w ramach badań statutowych Konsumpcja i zachowania konsumenckie osób w starszym wieku w Polsce, cz. I (2014), cz. II (2015). Starość i proces starzenia się należą niewątpliwie do relatywnie dobrze rozpoznanego etapu życia człowieka, o czym świadczy bogate piśmiennictwo, referujące liczne i wieloaspektowe badania empiryczne, realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą, a także teoretyczny namysł nad starzeniem się, jak na razie, jednak podejmowany przeważnie w literaturze zagranicznej. O starości i starzeniu się wiemy już dość dużo, szczególnie gdy zasobność tej wiedzy porównamy z wiedzą o innych etapach życia ludzkiego, a zwłaszcza z młodością, dzieciństwem i dorosłością. Niemniej w dalszym ciągu w polskiej literaturze przedmiotu powstało mało opracowań bądź raportów poświęconych problematyce konsumpcji i zachowaniom konsumenckim osób w wieku 65+. Z tego też względu niniejsza monografia, w pewnym stopniu, wypełnia lukę w tym obszarze.
-
Horyzonty współczesnego zarządzania
Marcin Żemigała
Książka, opracowana z okazji jubileuszu 70-lecia Pana Prof. Jerzego Bogdanienki. Zgodnie
z jego szerokimi zainteresowaniami badawczymi zatytułowano ją „Horyzonty
współczesnego zarządzania”. Trzydziestu jeden Autorów zechciało podarować
nam swe teksty, które próbują zarysować właśnie owe horyzonty.
-
Przedsiębiorczość: technologia i ludzie
Agnieszka Brzozowska and Paweł Kłobukowski
Większość tekstów znajdujących się w niniejszej publikacji dotyka problemów szeroko rozumianej przedsiębiorczości technologicznej, często związanej z branżą high-tech i współpracą jednostek naukowo-badawczych z firmami. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia była niezwykle istotna dla dużej grupy autorów. Kolejna grupa tekstów skupia się na analizie społecznych aspektów przedsiębiorczości, takich jak edukacja i kultura czy regionalne zróżnicowanie przedsiębiorczości.
-
Information technology project management
Witold Chmielarz
The structure of the book consists of the three main parts:
-the first part concerns the directions for the development of IT systems, management under dynamically changing theoretical and practical conditions, which break some of the patterns of thought that function almost as axioms in the field,
-the second part presents the concept of combining the development of methodologies applied in the analysis and design of the IT systems with the development of, on the one hand, technological aspects of the systems development, on the other hand, computer-aided management systems in commercial methodologies of process and project management,
-the third part presents the results of project activities- IT systems supporting management with the application of the authors own concept of the analysis of their development and a brief description of their selected features.
-
Informatyka 2 przyszłości
Witold Chmielarz, Jerzy Kisielnicki, and Tomasz Parys
Cykliczna, coroczna monografia Katedry Systemów Informacyjnych Zarządzania. Książka podzielona została na trzy rozdziały. Pierwszy zawiera artykuły w języku angielskimi zatytułowany jest Selected trends in IT development.
Drugi rozdział stanowią rozważania o informatyce w przyszłości. Trzeci natomiast poświęcony jest analizie systemów informatycznych w kontekście rozwoju potencjału wiedzy organizacji.
Monografia skierowana jest do Czytelników pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnych problemów zastosowań informatyki w zarządzaniu i społeczeństwie.
Printing is not supported at the primary Gallery Thumbnail page. Please first navigate to a specific Image before printing.