-
Informatyka w społeczeństwie informacyjnym
Witold Chmielarz, Jerzy Kisielnicki, and Tomasz Parys
Społeczeństwo informacyjne określane jest mianem takiego, w którym zdecydowana większość działań ekonomicznych i społecznych jest wspomagana za pomocą technik informacyjnych. Oznacza to, że systemy komputerowe stają się nie tylko wszechobecne w gospodarce i życiu prywatnym, ale że są nam niezbędne do podejmowania wszelkich decyzji związanych z wykonywanym przez nas zawodem oraz decyzji życiowych. System informatyczny to już niewątpliwie pierwsze źródło, do którego sięgamy, gdy poszukujemy informacji na jakikolwiek temat. Źródło jeszcze głęboko niedoskonałe, pełne błędów i niedopowiedzeń, nierzadko nam narzucone przez monopolizujące rynek firmy informatyczne. Nie jest to jednak niewątpliwie powód do jego odrzucenia. Wręcz przeciwnie – powinniśmy starać się, by zostało tak poprawione, że można je w pełni prawidłowo użyć w procesie podejmowania decyzji. By decyzje te mogły uzyskać miano optymalnych i służyć zarówno nam, jak i gospodarce. Trzeba nadal pamiętać i przypominać innym, że w końcu to człowiek stworzył komputer, żeby pracował dla niego i za niego, a nie żeby stał się niewolnikiem, dokonującym pracy katorżniczej pod dyktando maszyny lub uzależniał od zawartych w nim obrazów i treści. Temu między innymi mają służyć wydawnictwa, stające się jednocześnie przeglądem poglądów na powyższe kwestie i skłaniające Autorów do zajęcia się wymienionymi powyżej problemami. Niniejsza monografia bazuje na starannie wybranych referatach przygotowanych na coroczną konferencję z zakresu informatyki ekonomicznej, organizowaną przez Katedrę Systemów Informacyjnych Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencja, mająca tytuł Informatyka@Przyszłości. 30-lecie informatyki na Wydziale Zarządzania UW, odbyła się na początku grudnia ubiegłego roku. Nadesłane na konferencję materiały, po starannej selekcji, zostały wydane w dwóch tomach. Zarówno ich liczba, jak i wysoka jakość zaskoczyły Organizatorów, którzy tą drogą również chcieliby podziękować uczestnikom tego niezwykłego – jak się okazało – spotkania.
-
Pranie pieniędzy. Regulacje i ryzyko sektora bankowego
Patrycja Chodnicka
„Opracowanie dr Patrycji Chodnickiej jest wartościowym wkładem w dyskusję naukową i stanowi kompleksowe studium dotyczące prania pieniędzy oraz efektywności przeciwdziałania temu procederowi. Wysoko oceniam warsztat metodologiczny Autorki, która wnikliwie i kompleksowo analizuje zarówno zagadnienia związanie z uwarunkowaniami prawnymi i instytucjonalnymi, jak i poddaje weryfikacji efektywność funkcjonujących rozwiązań w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Szeroki zakres merytoryczny opracowania sprawia, że stanowi ona wartościową propozycję zarówno dla doktorantów i studentów uczelni ekonomicznych, jak i praktyków. Uważam, że istotna wartość merytoryczna monografii i z pewnością wyróżni ją na rynku wydawniczym swoją kompleksowością i aktualnością.” Z recenzji dr hab. Teresy Czerwińskiej prof. UW
-
Inwestowanie na rynku kapitałowym – rynek po kryzysie
Teresa Czerwińska and Alojzy Z. Nowak
Pojęcie przedsiębiorczości, rozumiane nie tylko w kontekście osób prowadzących własną działalność gospodarczą i ich kompetencji, przywoływane jest coraz częściej zarówno przez środowisko naukowe, organy władzy państwowej, organizacje pozarządowe, instytucje finansowe, jak i osoby prywatne. Przyczyną wzrostu popularności przedsiębiorczości jest stopniowo pogłębiające się zrozumienie samego pojęcia.
Opracowana monografia skierowana jest nie tylko do badaczy, wykładowców czy też studentów zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości. Wieloaspektowość zawartych publikacji nadaje jej charakter uniwersalny, przez co – na co mamy nadzieję – może być wykorzystywana przez wszystkich, w tym także samych przedsiębiorców.
-
Gospodarka na rozdrożu XXI wiek
Alojzy Z. Nowak
Księga jubileuszowa z okazji osiemdziesiątych urodzin profesora Kazimierza Rycia.
-
Przedsiębiorczość: jednostka, organizacja, kontekst
Agnieszka Postuła, Julita Majczyk, and Marcin Darecki
Pojęcie przedsiębiorczości, rozumiane nie tylko w kontekście osób prowadzących własną działalność gospodarczą i ich kompetencji, przywoływane jest coraz częściej zarówno przez środowisko naukowe, organy władzy państwowej, organizacje pozarządowe, instytucje finansowe, jak i osoby prywatne. Przyczyną wzrostu popularności przedsiębiorczości jest stopniowo pogłębiające się zrozumienie samego pojęcia.
Opracowana monografia skierowana jest nie tylko do badaczy, wykładowców czy też studentów zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości. Wieloaspektowość zawartych publikacji nadaje jej charakter uniwersalny, przez co – na co mamy nadzieję – może być wykorzystywana przez wszystkich, w tym także samych przedsiębiorców.
-
Instrumenty zarządzania finansami publicznymi
Marta Postuła
Główne elementy polityki finansowej państwa to polityka monetarna i polityka fiskalna. W zwyczajowym podziale kompetencji funkcjonującym w systemie demokratycznym odpowiedzialność za politykę monetarną ponosi bardziej lub mniej niezależny bank centralny. Natomiast polityka fiskalna, jedna z najważniejszych prerogatyw władzy wykonawczej, należy do zakresu działania rządu, a w jego ramach do resortu odpowiadającego za finanse publiczne.
Monografia składa się z pięciu rozdziałów, w których w układzie teoretycznym oraz praktycznym zostaną zaprezentowane instrumenty zarządzania finansami publicznymi.
-
Finansowe uwarunkowania rozwoju organizacji gospodarczych. Zarządzanie finansami a efektywność ekonomiczna
Marta Postuła and Jan Turyna
Publikacja stanowi pokłosie konferencji naukowej organizowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń, próbę wskazania nowych obszarów badawczych oraz dyskusję naukową zogniskowaną wokół problemu finansów wobec wyzwań proefektywnościowych sfery realnej gospodarki, rynków kapitałowych i sektora publicznego w Polsce.
-
Przejawy społecznej nieodpowiedzialności organizacji publicznych
Jerzy Bogdanienko
Problematyka społecznej odpowiedzialności organizacji wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno opinii publicznej, praktyków gospodarczych i pracowników naukowych. Jest to uzasadnione coraz wyraźniejszym uświadamianiem sobie znaczenia tej problematyki zarówno ze względu na nieustanne pojawianie się w mediach informacji o zjawiskach patologicznych z tego obszarów, co świadczy o tym, że zjawisko to jest bardzo silnie rozwinięte, jak też ze względu na tego typu nadużycia, występujące w relacji z otoczeniem. Głównym celem tego opracowania jest dostarczenie materiału do dyskusji oraz pokazanie możliwie szerokiego spektrum omawianych zjawisk.
-
Informatyka & przyszłość
Witold Chmielarz, Jerzy Kisielnicki, and Tomasz Parys
Dzięki dynamicznie zmieniającej się technologii przyszłość, która się przed nami rysuje, staje się coraz mniej przewidywalna. Prezentowana monografia bazuje na starannie wybranych referatach przygotowanych na coroczną konferencję z zakresu informatyki ekonomicznej, organizowaną przez Katedrę Systemów Informacyjnych Zarządzania Wydziału Zarządzania UW. W zamyśle autorów prezentowanej książki, jest ona kontynuacją cyklicznej monografii, mającej wskazać aktualne trendy w rozwoju informatyki i jej zastosowań oraz przedstawić, jeśli nie ich obraz w przyszłości, to przynajmniej kierunki rozwoju oraz możliwe obszary wykorzystania.
-
Rynek kapitałowy wobec wyzwań dekoniunktury
Teresa Czerwińska and Alojzy Z. Nowak
Realia kryzysu ogólnogospodarczego oraz pogarszająca się kondycja finansów publicznych wielu krajów, również spoza Europy, stawia zagadnienie rozwoju i roli rynku kapitałowego w gospodarce w nowym świetle. Coraz silniej akcentuje się znaczenie transparentności rynku, standardów bezpieczeństwa zawierania i rozliczania transakcji oraz raportowania danych pozafinansowych w kontekście zaufania do mechanizmu rynku kapitałowego, które – jak podkreśla wielu ekspertów – jest kluczowym czynnikiem jego rozwoju. Polecana publikacja zawiera wiele artykułów dotyczących tendencji rozwoju rynku kapitałowego, a także modelowania zjawisk na rynku kapitałowym w warunkach niepewności i ryzyka.
-
Innowacyjność w gospodarce Polski. Modele, bariery, instrumenty wsparcia
Andrzej H. Jasiński
Książka opiera się na badaniach, które zostały przeprowadzone przez autora w projekcie badawczym: Analiza stosowanych w Polsce narzędzi wspomagania innowacyjności w ramach Programu Strategicznego "Innowacyjne Systemy Wspomagania Technicznego Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki". Publikacja jest przeznaczona głównie dla menedżerów firm, badaczy i studentów zajmujących się zarządzaniem innowacjami. Z pewnością przyda się również instytucjom publicznym odpowiedzialnym za politykę innowacyjną.
-
Nowoczesne Mazowsze- jak wykorzystać potencjał regionu?
Alojzy Z. Nowak and Mariusz Szałański
Siódma z kolei, doroczna monografia poświęcona problematyce społeczno-gospodarczej Mazowsza. Analizuje szanse jakie stoją przed regionem w nadchodzących latach 2014-2020. Autorzy zastanawiają się jak te szanse wykorzystać w celu poprawy innowacyjności i konkurencyjności regionu, tworząc w ten sposób warunki jego zrównoważonego rozwoju.
-
Rola sektora publicznego w okresie kryzysu
Stanisław Piątek
Prezentowana publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego we wrześniu 2013 r. Celem konferencji było omówienie roli, jaką powinien odgrywać sektor publiczny, w szczególności publiczne instytucje gospodarcze i finansowe, w przezwyciężaniu kryzysu z perspektywy nauk ekonomicznych, nauk o zarządzaniu i nauk prawnych Opracowania i wypowiedzi przedstawione na konferencji są wyrazem kryzysu dotychczasowych teorii i niepewności w ocenie przyszłych skutków zastosowanych w praktyce terapii antykryzysowych.
-
Oblicza przedsiębiorczości
Agnieszka Postuła, Beata Glinka, and Jacek Pasieczny
Publikacja ta jest skierowana do przedsiębiorców , badaczy, wykładowców i studentów przedsiębiorczości. Szerokie spektrum zagadnień ujętych w monografii oraz różnorodność ujęć podejmowanych problemów mają na celu jak najpełniejsze ukazanie złożoności uwarunkowań rozwoju przedsiębiorczości w XXI wieku.
-
Finanse organizacji gospodarczych bez tajemnic
Sławomir Wymysłowski
Publikacja adresowana jest do szerokiego kręgu czytelników, zarówno już posiadających określoną wiedzę z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstw, jaki i stawiających w tej materii pierwsze kroki. Książka powinna trafić przede wszystkim do studentów takich kierunków jak finanse i rachunkowość, zarządzanie, ekonomia i nauki pokrewne oraz do praktyków pracujących w sferze finansów. Rozważania teoretyczne podbudowano wieloma przykładami i zadaniami, co powoduje, że książka jest atrakcyjna dla osób pragnących widzieć związek teorii z praktyką. Zawarte w niej instrumentarium analityczne jet powszechnie wykorzystywane w praktyce gospodarczej, dzięki czemu niniejsza publikacja ma wyraźnie aplikacyjny charakter.
-
Zarządzanie projektami @ rozwój systemów informatycznych zarządzania
Witold Chmielarz
Monografia przeznaczona jest zarówno dla nauczycieli akademickich, jak i studentów informatyki ekonomicznej. Powinna ponadto zainteresować profesjonalnych i nieprofesjonalnych odbiorców ze środowisk nieakademickich. Dla specjalistów z praktyki gospodarczej, zaangażowanych w zarządzanie projektami może ona stanowić cenne źródło wiedzy i ideologiczny przewodnik w ich codziennej pracy. Natomiast menedżerom, mającym sporadyczny kontakt z problematyką kształtowania systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w organizacji, może dostarczyć wskazówek, jak należy formułować własne wymagania w stosunku do ich wykonawców.
-
Informatyka @ przyszłości
Witold Chmielarz, Jerzy Kisielnicki, and Tomasz Parys
Monografia bazuje na starannie wybranych referatach, przygotowanych na coroczną konferencję z zakresu informatyki ekonomicznej, organizowaną przez Katedrę Systemów Informacyjnych Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, która - pod tym samym tytułem - odbyła się 15 listopada 2012 r. Poruszana w czterech rozdziałach problematyka związana jest z motywem przewodnim monografii, jakim jest informatyka i jej zastosowanie zarówno dziś, jak i w najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości. Przedstawicielom praktyki niniejsza praca powinna zaoferować nowe wiadomości na temat omawianych zagadnień, natomiast dla świata nauki okazać się motywacją, wskazówką, a być może nawet wstępem do podjęcia nowych badań w zakresie informatyki i jej zastosowania. Dostarczy także potrzebnej wiedzy oraz umożliwi lepsze poznanie otaczającej nas "rzeczywistości IT", gdzie wykładane są przedmioty związane z informatyką i jej zastosowaniem.
-
Zjawisko fluktuacji sprzedawców w świetle badań empirycznych
Krzysztof Cybulski
Niniejsza monografia posiada wyraźnie interdyscyplinarny charakter. Tworząc ją, spożytkowano dorobek wielu różnych dyscyplin naukowych, takich jak: marketing, teoria organizacji, socjologia i psychologia organizacji, zwłaszcza w aspekcie zarządzania zespołami sprzedawców. Przede wszystkim zaś udało się dokonać identyfikacji luki badawczej, jaką jest kompleksowa ocena fluktuacji sprzedawców z perspektywy menedżerów organizacji sprzedażowych. Przyjmując jako podstawę teoretyczną ("wiodącą teorię") koncepcję upper echelons theory, zmodyfikowano ją i dostosowano do specyfiki zarządzania organizacjami sprzedażowymi. Pozwoliło to z kolei na budowę modelu postrzegania fluktuacji sprzedawców przez menedżerów sprzedaży i w konsekwencji umożliwiło powiązanie rozważań teoretycznych z częścią empiryczną monografii.
-
Efektywność instrumentów płatniczych w Polsce
Jakub Górka
Niniejsza monografia wpisuje się w tematykę badań nad społeczeństwem bezgotówkowym. W ostatnich latach podejmowano w Polsce próby stworzenia programu rozwoju obrotu bezgotówkowego, którego właściwe wdrożenie miało przyspieszyć proces zmiany zwyczajów płatniczych w naszym kraju i upowszechnić obrót bezgotówkowy. Idea takiego programu narodziła się w 2007 roku, a obecnie mają miejsce prace nad jego drugą wersją. Będąc uczestnikiem prac nad obiema wersjami autor w pracy dyskontuje zdobytą wiedzę i doświadczenie do wyciągania wniosków o charakterze zarządczym. Publikacja dotyczy przede wszystkim rynku polskiego. Nie oznacza to jednak, że rozważania nie są osadzone w kontekście europejskim, a nawet globalnym. Międzynarodowe trendy wywierają wpływ na lokalne zwyczaje płatnicze. Główna teza pracy, to wzrost efektywności instrumentów płatniczych w Polsce determinowany jest redukcją kosztów i wzrostem korzyści po stronie każdego uczestnika płatności, jednak popularyzacja instrumentów płatniczych zależy od bilansu kosztów i korzyści po stronie popytowej rynku płatności, czyli konsumentów i akceptantów.
-
Pracownicy o pracodawcach. Społeczna odpowiedzialność biznesu w świetle badań jakościowych
Krzysztof Klincewicz
Publikacja prezentuje wyniki projektu badawczego powstałego z przekonania zespołu badaczy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego o konieczności spojrzenia na społeczną odpowiedzialność biznesu z perspektywy relacji pracodawców z pracownikami. Wydaje się być ona papierkiem lakmusowym, który pokazuje, na ile przedsiębiorca identyfikuje się z wartościami kojarzonymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i decyduje się wdrażać je w swojej działalności. Mamy nadzieję, że zaprezentowane badania wypełnią dotychczasową lukę na polskim rynku, dostarczając Czytelnikowi wyników szeroko zakrojonych badań empirycznych oraz wiedzy na temat praktyk i uwarunkowań odpowiedzialnego społecznie zarządzania ludźmi w prywatnych przedsiębiorstwach. Ambicją autorów jest, aby wyniki badań prezentowanych w niniejszej książce stały się interesujące nie tylko dla teoretyków społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także dla zarządzających przedsiębiorstwami. Jak wynika z badań partnerskie kształtowanie relacji pracodawca-pracownik jest możliwe również w sektorze MSP i nie wymaga tak wielkich nakładów finansowych, jak sponsoring czy kosztowne kampanie społeczne realizowane przez największe przedsiębiorstwa.
-
Ocena, rankingowanie i selekcja technologii
Krzysztof Klincewicz and Arkadiusz Manikowski
Autorzy prezentują model O-R-S - zintegrowanego procesu oceny (O), rankingowania (R) i selekcji (S) technologii. Będzie on przydatny dla podmiotów sektora B+R, które wprowadzają na rynek nowe rozwiązania techniczne albo planują ich zakup i wdrożenie. Zestaw 184 szczegółowych kryteriów oceny, podzielonych na 12 grup tematycznych, oraz propozycja zmatematyzowanego algorytmu przeprowadzenia tej oceny mogą przydać się również instytucjom rozpatrującym wnioski o dofinansowanie projektów B+R lub podejmujących decyzje o inwestycjach na rynku technologicznym. Autorzy oferują przegląd stosowanych w innych krajach podejść do oceny technologii, wykorzystywanych kryteriów oraz metod ilościowych, omawiając możliwości oraz ograniczenia ich zastosowania. Autorski model O-R-S może być wykorzystany w czterech scenariuszach: podejmowania decyzji o nowych kierunkach badań, oceny rezultatów trwających prac badawczo-rozwojowych, analizy technologii przygotowywanych do komercjalizacji oraz wyboru przez organizację technologii do wdrożenia wewnętrznego.
-
Mikrofirmy siłą napędową gospodarki Mazowsza
Alojzy Z. Nowak and Mariusz Szałański
Jest to już szósta, doroczna, monografia prezentująca znaczącą część dorobku badawczego pracowników naukowych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dotycząca różnorodnych zagadnień związanych z rozwojem regionu mazowieckiego i Polski. Przedmiotem badań uczyniono rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności firm mikro oraz ich wpływu na podniesienie przedsiębiorczości i konkurencyjności regionu i całej polskiej gospodarki. Mamy nadzieję, że tak jak w przypadku poprzednich publikacji, wyniki badań zaprezentowane w tej monografii, dotyczące sektora MSP, okażą się przydatne przy realizacji strategii rozwoju regionalnego na Mazowszu, a może także posłużą wypracowaniu mechanizmów generujących rozwój gospodarczy w Polsce.
-
Tradycje przedsiębiorczości w Polsce jako źródło kapitału kulturowego organizacji
Tomasz Ochinowski
Głównym celem pracy jest analiza użyteczności podejścia historycznego dla współczesnego zarządzania oraz rekonstrukcja polskiego wkładu do historii organizacyjnej. Najczęściej opisywane są i powielane, a przez to szerzej znane, historie organizacyjne światowych korporacji. Celem pracy jest wskazanie na potrzebę rozszerzenia takiego podejścia na kraje i organizacje, nie będące w centrum powszechnej uwagi, celem szerszego optymalizowania współczesnych działań biznesowych za pośrednictwem historii organizacyjnej. Celem blisko z tym związanym jest "ocalenie od zapomnienia" historii organizacji i związanych z nimi przedsiębiorców, do czego zachętą mają być historie przypomniane w tej publikacji. Główna teza pracy jest następująca: Rekonstrukcja dobrych praktyk biznesowych i wartości organizacyjnych zawartych w wybranych tradycjach polskiej przedsiębiorczości dostarcza narzędzi intelektualnych do optymalizowania działań współczesnych organizacji.
-
Atrakcyjność inwestowania w regionach słabo rozwiniętych
Mirosław Przygoda
Monografia jest poświęcona zagadnieniom związanym z atrakcyjnością inwestowania na terenach słabo rozwiniętych. Wybór tematu był następstwem zauważalnego procesu zwiększania się znaczenia regionów i kreowania związanej z nimi polityki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Obecnie rola regionów polega w dużej mierze na zagospodarowaniu potencjału, jaki skumulowany jest w społeczeństwie i wykorzystaniu go jako instrumentu służącego zagwarantowaniu ciągłego i niezakłóconego postępu Chodzi tutaj między innymi o wykazywaną przez mieszkańców przedsiębiorczość oraz innowacyjność w szukaniu rozwiązań, inicjatywę obywatelską, zaangażowanie w realizację zaplanowanych projektów i chęć polepszenia warunków własnego życia. Oblicze danego terytorium stanowi odbicie dążeń i ambicji zamieszkującej go populacji ludzkiej realizowanych w miarę istniejących możliwości. Odzwierciedla także specyfikę i związane z tym unikalne cechy danej zbiorowości.
-
Trajektorie rozwoju obszarów wiejskich Bawarii i Małopolski
Zofia Sawicka
Książka prezentuje oryginalne i oczekiwane przez wiele środowisk podejście do problematyki przemian strukturalnych na wsi i w rolnictwie. Jej autorka udowadnia, że dobrym i godnym rozważenia przykładem reform oraz zmian dla wsi i rolnictwa w Małopolsce mogłyby być przemiany, które dokonywały się przed laty w Bawarii. Publikacja stanowi istotną pozycję na skromnym rynku wydawnictw ekonomiczno-rolniczych, w której przedstawiono studium dróg rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa rozdrobnionego agrarnie. Główne rozdziały książki to: badania porównawcze nad rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich w świetle literatury, drogi rozwoju obszarów wiejskich Bawarii (ze szczególnym uwzględnieniem badanych gmin), stan i scenariusze rozwoju obszarów wiejskich Małopolski oraz Bawaria i Małopolska – porównanie sytuacji wyjściowej i wykorzystanie doświadczeń Bawarii.
Printing is not supported at the primary Gallery Thumbnail page. Please first navigate to a specific Image before printing.