ORCID

Konrad Stolarski0000-0002-1390-3300

Files

Download

Download Full Text (1.3 MB)

Opis/Description

Przedmiot publikacji obejmuje problematykę funkcjonowania zakazu nadużywania pozycji dominującej na rynkach telekomunikacyjnych w prawie Unii Europejskiej. Stanowi ona pogłębioną, kompleksową analizę powyższej instytucji, która ukierunkowana jest na wyjaśnienie problemów, które mogą pojawiać się w związku z jej funkcjonowaniem w praktyce. Co do zasady, punktem odniesienia dla analizy jest prawo Unii Europejskiej, niemniej dla celów komparatystycznych autor podejmuje się również ustalenia w jaki sposób podobne regulacje funkcjonują w systemach prawnych Polski oraz wybranych państw członkowskich. Głównym celem pracy jest wykazanie w jaki sposób specyficzna natura ściśle regulowanych rynków telekomunikacyjnych wpływa na stosowanie instytucji prawa konkurencji, a w szczególności art. 102 TFUE. Przedmiotem badań autora są w tym zakresie takie zagadnienia jak granice interwencji regulacyjnej i antymonopolowej oraz relacja pomiędzy dyrektywami, leżącymi u podstaw działalności krajowych oraz unijnych organów regulacyjnych i antymonopolowych. Publikacja zawiera szczegółową analizę szeregu zagadnień szczególnie istotnych z perspektywy prawa konkurencji, takich jak definicja rynku, dominacja, kolektywna pozycja dominująca czy obiektywne uzasadnienie nadużycia pozycji dominującej. Przedstawia on wreszcie również analizę najbardziej charakterystycznego miejsca styku prawa konkurencji oraz prawa regulacji sektorowej, jakim jest zarzut działania regulowanego w sprawach antymonopolowych.

ISBN

978-83-63962-83-8

Data publikacji/Publication Date

2015

Wydawca/Publisher

Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Miasto/City

Warszawa/Warsaw

Słowa kluczowe/Keywords

rynek telekomunikacyjny, prawo Unii Europejskiej, zakaz nadużywania pozycji dominującej na rynku

Dyscypliny/Disciplines

Antitrust and Trade Regulation | Business Organizations Law

Fragment recenzji/Review fragments

Właściwie wszystkie poruszone w książce problemy są ważne dla teoretyków i [...] dla praktyków związanych z prawem konkurencji i regulacji sektorowej. Wśród nich najważniejsze są określenie sposobów definiowania rynku właściwego, pozycji dominującej oraz nadużycia pozycji dominującej. Zaletą książki jest ilustrowanie wywodu realiami konkretnego sektora gospodarki oraz konkretnymi nadużyciami pozycji dominującej. [a także] ukazywanie czytelnikowi obcych instytucji prawnych w skali systemu prawnego istotnego dla przyszłych czytelników [...] Prawidłowy (i interesujący dla czytelnika) jest dobór przejawów nadużywania pozycji dominującej: antykonkurencyjna odmowa kontraktowania, zacieśnianie marży, drapieżnictwo cenowe, pakietowanie i sprzedaż wiązana.

Prof. ALK dr hab. Waldemar Hoff
Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego

Recenzowana praca [...] jest opracowaniem, które sytuuje się na styku dwóch zespołów norm kształtujących oddziaływanie państwa na rynki telekomunikacyjne [...] prawa ochrony konkurencji oraz sektorowych przepisów dotyczących regulacji rynków telekomunikacyjnych. [...] Książka zawiera wielostronną analizę relacji między dwoma grupami [tych] norm. Odwołuje się do wymogów prawa unijnego, badań porównawczych, dorobku teorii prawa administracyjnego, z uwzględnieniem orzecznictwa i doświadczeń praktycznych. Praca zawiera wnikliwą analizę relacji między celami, instrumentami i sposobami oddziaływania regulacji sektorowej i ochrony antymonopolowej na rynku telekomunikacyjnym [...]. Podstawę tej analizy tworzy solidny przegląd literatury krajowej i zagranicznej, decyzji i innych rozstrzygnięć o charakterze regulacyjnym i antymonopolowym. Książka powinna zainteresować [...] praktyków w sektorze telekomunikacyjnym [i] organy odpowiedzialne za efektywność [...] regulacji oraz ochrony antymonopolowej tego rynku.

Prof. dr hab. Stanisław Piątek
Wydział Zarządzania UW

Zakaz nadużywania pozycji dominującej na rynkach telekomunikacyjnych w prawie Unii Europejskiej

Share

COinS