Authors

Piotr Semeniuk

Files

Download

Download Full Text (1.4 MB)

Opis/Description

W książce przeanalizowane zostało zastosowanie koncepcji jednego organizmu gospodarczego (ang. single economic unit) w prawie ochrony konkurencji. Podstawowym porządkiem prawnym analizowanym przez autora jest polskie oraz unijne prawo ochrony konkurencji (prawo antymonopolowe, antytrustowe). Z powodu wysoce ogólnikowego odwołania się do koncepcji jednego organizmu gospodarczego przez przepisy regulacji antymonopolowej, zarówno polskiej, jak i unijnej, w pracy przedstawione są też rozwiązania przyjęte przez inne porządki prawne, przede wszystkim prawo Stanów Zjednoczonych.

Autor bada różne uzasadnienia dla istnienia w prawie ochrony konkurencji koncepcji jednego organizmu gospodarczego, konfrontuje tą koncepcję z naukami ekonomicznymi (w szczególności z tzw. teorią firmy) oraz dokonuje przeglądu podstawowych poglądów dotyczących koncepcji jednego organizmu gospodarczego wyrażanych w piśmiennictwie, orzecznictwie oraz praktyce decyzyjnej organów konkurencji.

Głównym celem pracy, poza usystematyzowaniem dotychczasowych poglądów wyrażanych w piśmiennictwie oraz orzecznictwie, jest wykazanie, że koncepcja jednego organizmu gospodarczego, choć opiera się zjawisku jednolitym ontologicznie (opisywanym przez nauki ekonomiczne zjawisku „firmy”), przybiera odmienne znaczenie i powinna podlegać niejednorodnej analizie w zależności od rodzajów norm prawnych, dla których stosowania jest ona wykorzystywana. Poszczególnym normom prawnym, również w zakresie prawa antymonopolowego, przyświecają bowiem często różne cele i funkcje, zatem odwoływanie się przez te normy do, pozornie jednorodnej, koncepcji jednego organizmu gospodarczego może być w rzeczywistości dużym uproszczeniem.

ISBN

978-83-63962-85-2

Data publikacji/Publication Date

2015

Wydawca/Publisher

Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Miasto/City

Warszawa/Warsaw

Słowa kluczowe/Keywords

koncepcja jednego organizmu gospodarczego, prawo antymonopolowe

Dyscypliny/Disciplines

Antitrust and Trade Regulation | Business Organizations Law

Fragment recenzji/Review fragments

„Książka w bardzo szerokim zakresie analizuje koncepcję [...] jednego organizmu gospodarczego, [...] znaną w piśmiennictwie anglosaskim jako single economic unit. [...] Co szczególnie istotne, [...] jest książką „z pazurem”, ma szansę – co wydaje się ważne z punktu widzenia wydawcy – na wywołanie polemik i dyskusji. Autor odważnie formułuje własne opinie i sądy, opierając je na właściwie dobranych i zestawionych racjach. Autor nie waha się polemizować z poglądami przedstawicieli doktryny. Szczególnie cenne wydaje się krytyczne (ale nie bezzasadnie krytyczne) podejście Autora do polskiego orzecznictwa i praktyki decyzyjnej Prezesa UOKiK. Autora cechuje wręcz pewna bezkompromisowość poglądów, którą, szczególnie w przypadku młodych adeptów nauki, poczytuję za zaletę; dodatkowo, uzewnętrznienie tej cechy wydaje się pobudzająco wpływać na intensywność dyskursu naukowego. [...] Według mojej najlepszej wiedzy przedłożona do recenzji książka będzie stanowiła pierwsze tak kompleksowe opracowanie w polskim piśmiennictwie koncepcji jednego organizmu gospodarczego i choćby z tego względu, choć oczywiście przemawiają za tym liczne inne argumenty merytoryczne, jest ona warta publikacji w serii wydawniczej CARS”.

Prof. WSIiZ dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

„Monografia dr. Piotra Semeniuka jest pierwszą w piśmiennictwie polskim, która tak szeroko, rzetelnie i całościowo analizuje możliwość praktycznego zastosowania koncepcji jednego organizmu gospodarczego w prawie konkurencji. [...] stanowi cenne uzupełnienie piśmiennictwa polskiego z zakresu prawa i polityki konkurencji. [...] Jej treść może być interesująca nie tylko dla prawników i ekonomistów zainteresowanych problemami konkurencji, ale również osób z innych dyscyplin, środowisk akademickich oraz przedstawicieli biznesu. [...] „Dokonując weryfikacji postawionych hipotez dr Piotr Semeniuk wykazał się szeroką wszechstronnością i głęboką znajomością zagadnień antymonopolowych, umiejętnie i trafnie wkomponowując w nie doktrynę jednego organizmu gospodarczego. W wyjaśnianiu roli jednolitego organizmu gospodarczego w stosowaniu prawa konkurencji prymat daje jednak kryteriom ekonomicznym. Analiza ekonomiczna prawa antymonopolowego prowadzona przez autora świadczy o jego bogatym warsztacie badawczym i znajomości prawa oraz ekonomii. [...] Z pełnym przekonaniem [...] rekomenduję [...] Piotra Semeniuka do wydania w wersji książkowej przez CARS.

Prof. WSB dr hab. Zbigniew Jurczyk
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Koncepcja jednego organizmu gospodarczego w prawie ochrony konkurencji

Share

COinS